סיפורי חוכמה מהבודהיזם: הדיכוי המוחלט של רוח הרפאים

אשתו הצעירה של גבר אחד חלתה ועמדה למות. "אני אוהבת אותך כל כך הרבה", היא אמרה לבעלה, "אני לא רוצה לעזוב אותך. אל תלך ממני לאישה אחרת. אם תעשה זאת, אני אחזור כרוח רפאים ואגרום לך צרות אינסופיות."

זמן-מה לאחר מכן אשתו נפטרה. הבעל כיבד את בקשתה האחרונה בשנה הראשונה, אבל אז הוא פגש אישה אחרת והתאהב בה. הם התארסו ועמדו להתחתן.

מייד לאחר האירוסין, הופיעה בפני הגבר רוח רפאים של אשתו המנוחה, בכל לילה, מאשימה אותו על שהוא לא מקיים את הבטחתו. רוח הרפאים היתה חכמה מאד. היא אמרה לו בדיוק מה שקרה בינו לבין ארוסתו החדשה. בכל פעם שהוא נתן לארוסתו מתנה, הרוח הייתה מתארת אותה בפירוט. היא אפילו הייתה חוזרת על שיחות שהיו ביניהם.

זה כל כך הרגיז את האיש שהוא לא יכל לישון. מישהו יעץ לו לקחת את הבעיה שלו למאסטר זן שחי קרוב לכפר. לבסוף, הלך הגבר המיואש למאסטר, לקבל עזרה.

"אשתך לשעבר הפכה לרוח רפאים ויודעת את כל מה שאתה עושה", אמר המאסטר. "לא משנה מה אתה עושה או אומר, כל מה שאתה נותן לאהובתך, היא יודעת. היא חייבת להיות רוח רפאים חכמה מאוד. היא ראויה להערצה. בפעם הבאה שהיא מופיעה, תתמקח עימה. תגיד לה שהיא יודעת כל כך הרבה שאינך יכול להסתיר ממנה דבר, ושאם היא תענה לך על שאלה אחת, אתה מבטיח לשבור את האירוסין שלך ולהישאר בודד."

"מהי השאלה שאני צריך לשאול אותה?", שאל הגבר את המאסטר.

המאסטר ענה לו: "קח חופן גדול של פולי סויה ושאל אותה בדיוק כמה פולים אתה מחזיק ביד שלך. אם היא לא תוכל לענות לך, אתה תדע שהיא רק פרי הדמיון שלך וכבר לא תציק לך עוד."

באותו הלילה, כשרוח הרפאים הופיעה בפני הגבר שוב, הוא החמיא לה ואמר לה שהיא יודעת הכל.
"אכן," השיבה את הרוח, "ואני יודעת שאתה הלכת לראות את מורה הזן היום".

"ומכיוון שאת יודעת כל כך הרבה," דרש הגבר, "תגידי לי כמה פולים אני מחזיק ביד הזאת?"

שם כבר לא הייתה כל רוח רפאים כדי לענות על השאלה.

דילוג לתוכן